Bijna vier jaar geen malaria in Suriname. Maar wordt jarenlange aanpak ook internationaal erkend?

Suriname wil internationale erkenning voor het feit dat het land al drie jaar malariavrij is. Binnenkort geeft de Wereld Gezondheidsorganisatie uitsluitsel.

Suriname, Paramaribo, maart 2025 (foto: René Hoeflaak’

Door René Hoeflaak

Vorige week werd de Surinaamse minister van Volksgezondheid Amar Ramadhin bijgepraat over de status van de erkenning en de officiële certificering door Yafflo Quattara, de vertegenwoordiger van de Pan-Amerikaanse Gezondheidsorganisatie (PAHO), zo was te lezen in onder meer Starnieuws. Naar verluidt wordt het toekenningsproces op korte termijn bekendgemaakt.

Het verzoek voor de toekenning van malariavrije status werd in augustus 2024 ingediend. Dus eigenlijk is het land dus al bijna vier jaar malariavrij. In 2023 riep de PAHO Suriname voor de derde keer uit tot Malariakampioen van Noord- en Zuid-Amerika.

Groningen, Suriname: 8 februari 2014 (foto: René Hoeflaak)

Jarenlange aanpak met preventie en voorlichting 

Voor Suriname is de erkenning van een malariavrije status een mijlpaal en een bijzondere prestatie. In 2005 kwam malaria immers nog op grote schaal voor in het binnenland met ernstige gevolgen voor kinderen en zwangere vrouwen.

De mogelijk malariavrije status is het resultaat van jarenlange intensieve inspanningen. Zoals met voorlichting over preventie, diagnose en behandeling in poliklinieken in het binnenland, in malaria preventie, diagnose en behandeling, de inzet van sneltesten met een verkorting van de behandelingstijd tot gevolg. De aanpak kwam mede tot stand door ondersteuning van het  Global Fund to fight AIDS, Tuberculosis and Malaria (GFATM). Andere landen volgen inmiddels de succesvolle Surinaamse aanpak.

De strijd is nog niet gestreden

Marthelise Eersel, waarnemend coördinator van het Surinaamse Malaria Programma, benadrukte vorig jaar echter wel dat de strijd nog niet was gestreden ´Malaria kan altijd weer de kop opsteken’ aldus Eersel in Starnieuws vorig jaar. Bijvoorbeeld door importgevallen uit buurlanden. Suriname en haar buurlanden trekken dan ook samen op in de bestrijding van malaria.

In 2023 waren er wereldwijd 263 miljoen malariagevallen en stierven 597 duizend mensen.

Suriname, Commewijne, maart 2025 (foto: René Hoeflaak’

19 landen

De certificering van malaria eliminatie door de WHO wordt verleend wanneer een land heeft aangetoond dat malaria-overdracht door malaria muggen tenminste drie achtereenvolgende jaren is onderbroken. Een land moet tevens aantonen dat het in staat is om heropleving van de overdracht te voorkomen In Noord- En Zuid Amerika hebben inmiddels 19 landen deze status.

Leave a Reply